Mootorrataste hooldus ja remont

Featured

Vihulamoto on valmis saanud uue garaazi!

Kuna ruumi jagub ja üldise karantiini tõttu on ka aega tavapärasest rohkem, oleme otsustanud oma seniste projektide käigus omandatud teadmistele ja kogemustele tuginedes pakkuda mootorrataste hoolduse ja remondiga seotud teenust ka väljapoole siseringi.

Kohe-kohe on hooaeg algamas ja talve läbi seisnud rattad vajavad kindlasti rohkem või vähem kõpitsemist: õlid-filtrid-ketid vahetamist, klapid-karbussid reguleerimist, laagrid vahetamist, aku laadimist ja kodarad pingutamist!

Saada oma mootorrattaga seotud mure kirjeldus e-kirjaga aadressile vihulamoto@gmail.com ja anname Sulle vastuses teada, kas saame abiks olla!

Antsu Viiul

Vihulamoto Aafrika seikluse teise etapiga (Nairobi-Tallinn) on otsustanud liituda sõber Ants. Ants on kogenud motomatkaja, kolanud läbi kogu Venemaa, lisaks Kaukaasia riigid, Kesk-Aasia, Mongoolia ja mõndagi veel. Lähinaabritest rääkimata. Talvel korra oli saunas jutuks, kes mida sel hooajal plaanib jne. Viskasin kutse õhku et mul tsikkel Nairobis, vaja koju sõita, tule ka. Ants vastas “Ok” ja vihtles edasi. Selline lühikesejutumees. Samal õhtul sai järjestatud tegevused, mis vaja teha et kõik sujuks. Paar järgmist nädalat kulus tsikli transpordi järjestamisele ja sujuvalt hakkasin viisadega tegelema. Vahepeal läks teele CdP taotlus, Merimetsas paar kaitsepookimist jne.

Ja ootamatult jõudiski kätte aeg “Antsu Viiul” , ristinimega Yamaha XTZ 750  Super Tenere, kasti pakkida ja teele saata. Kolm õhtut pusisime, tükike neljandat ka veel lisaks. Kuna olin transa hindu uurides kasti parameetrid ise ette öelnud siis nüüd tuli enda ette antud parameetritesse ära mahtuda.

Läks päris tihedaks. Näiteks esiratas mahtus kasti alles siis kui rehv sai maha võetud. Juhtraud ja kokpit tuli lahti kruvida. Kõiksugu õnarused ja oksaaugud said igasugust träni täis topitud. Küljekohvrid paraku ei mahtunudki kasti, need tuleb lennuki pagasis kaasa võtta. Kõige viimane, ülemine katteplaat sai nii kinni et Ants istus peale ja mina naelutasin kaane kinni. Kasti mõõtudeks sai täpselt vedajale lubatud L210cm; W60cm; H110cm. Kusjuures kõrgus on maast mõõtes, koos alusega. Hämmastav kui väikeseks on võimalik suur kolakas tsikkel pakkida. Samas ei kujuta ette kuidas oleks seda olnud teha kusagil lennujaama värava taga 🙂 . Kaaluks lubasin 250kg aga üle kaaluda seda ei õnnestunud.

Ehitasime kasti selliselt et kõrvalistel isikutel oleks võimalikult keeruline seda nö hoopealt lahti võtta ja midagi sisse vehkida. Selleks liimisime (lisaks naelutusele) kõik vineeri ja karkassi ühendused korralikult PVA-ga kinni. Hiljem selgus et toll tahab kontrollida tsikli mootori ja raami numbrit ja kast tuleb sihtkohas siiski lahti võtta. Kuna korralikult kokku liimitud kasti ei tahtnud enam lõhkuma hakata, lõikasin mootori.ja raaminumbri kohtadesse avad sisse ja kinnitasin sinna eraldi kaaned mida saab kruvidest lahti lasta.

Tänaseks on pakitud tsikkel jõudnud Hamburgi vahelattu. Sain juba Olaf`lt kiita et väga profilt ehitatud kast 🙂 .  Nairobisse peaks plaanide kohaselt jõudma juba 23 mail. Kohapeal on ka vastuvõtt ja Keeniasse sisse tollimine organiseeritud. Selle eest lubas hoolitseda meie vana tuttav Chris.

Enam ei sõltu meist midagi. Kogu vastutus on üle antud ja jääb vaid loota et antud ja saadud lubadused peavad ning kui lõpuks ise kohale jõuame on ka tehnika kenasti ootamas. Pöidlad kõvasti pihku!

 

 

PS! Kindlasti huvitab paljusid “viiuli”  Tallinnast Nairobisse lennutamise hind. Kuna see sai päris suure töö tulemusel (mõistliku hinnaga usaldusväärse vedaja leidmine on paganama suur töö, tegelt ka!) üpriski mõistlik siis panen kuluread siia kirja. Ehk ergutab see ka teisi pikemaid retki ette võtma kui numbrid silme ees. Omal ka hea hiljem vaadata.

  1. Tallinn- Hamburg 170€
  2. Hamburg- Nairobi 1080€
  3. Tsikli kasti alus+raam- tasuta
  4. Kinnitusvahendid, liim 25€
  5. Vineer, 5 tahvlit  50€
  6. Tsikli maale tollimine, transport kämpingusse  100€
  7. 4 õhtut oma tööd+ mõned kaljad ja saunapuud 🙂

Kokku praegu teadaolevate kulude pealt tsikli transa Tallinn-Nairobi , VihulaMoto omahind 1450€

Edit: Ratas kohal, kuludest lisandus kohaliku agendi tasu ja lennujaama cargoteenistuse tasu kokku ca 185€.

Ehk siis total 1635€

Väike hingetõmme ja edasi!

Võtsime vahepeal väikese puhkuse. Selleks et vihm saaks rahulikult sadada, et veed saaks vabalt voolata,  et gnuud saaks segamatult mööda aafrikat migreeruda ja rohi savannis kasvada. Eemalt võib ju naljatleda aga kohapeal on asi päris  huvitav. Tahtsime juba pisut aega tagasi reisiga jätkata aga meile saadeti järgnev klipp ja soovitati veel pisut oodata:  https://www.youtube.com/watch?v=Z1g41S6kyIU

Seni siis kasutame aega kasulikult. Nuiame saatkondadest viisasid, süstime viimaseid vaktsiine, tutvume erinevate marsruutidega, täiendame varustust ja hangime varuosi.

Sambias, vahetult enne Malawisse sisenemist kohatud härrasmees nimega Robert osutus Garmini edasimüüjaks ja sebis täitsa viisaka diiliga uue Zumo 595LM-i. Teatavasti oli eelmisel miski viga küljes, sõi ööga tsikli aku tühjaks ja kui korra välja lülitasid, tuli pärast aku tagant ära võtta, muidu tööle ei saanud.

Tagumine piduripump sai ka uus. See on siis seni ainus detail rattal mis reaalselt hävis. Lisaks veel nipet-näpet nagu uus tagalohv, õlifilter, rehvirõhu manomeeter, jne. Uueks esirehviks valisin autoriteetide soovitusel Anakee Wild-i. Räägivad et kestab kaua ja pidamine ka hea. Saab näha. Päris 50/50 on praeguste mudaste oludega ehk liiga pehmo. Kui juba muda jutuks tuli siis … salamisi loodan et nüüd lõpuks saab ka tõstetud esiporikas ennast kasulikust küljest näidata.

Esitähikule leidsin Touratech-i valikust sellise katte: 

Alati on originaalkatte eemaldamisel kogu tähikuruum savi, pori, liiva ja õli segu täis. Teadagi mitte just parim kooslus liikuvate metallosade vahel. Liidetavasti saab selle kattega paremini puhtust hoida.

Teiste reisil kohatud ratturite soovitusel tellisin ka pisut mugavusvarustust. Nimelt soovitati istumise alla sellist toodet: https://airhawk.net/product-category/seat-cushions/bike-manufacturer/bike-manufacturer-ktm/

Pidada hirmus hea olema, saab näha. Ausalt öeldes ei ole ma kunagi aru saanud et sadul ebamugav oleks aga näis. Taga sõitjale on see kindlasti hea asi.

Veel üks soovitatud lisavidin, millest tundsin korduvalt puudust: http://www.hondogarage.com/index.php/product/landing/perfect-squeeze-phone-mount

Tsikli lenksul telefoni hoidikuid müüakse igasuguseid ja niipalju kui ma neid näinud olen, on nad kõik täielik saast. Või siis konkreetse mudeli põhine aga ikka suht nigel. See Hondo Garage toode aga on universaalne ja eriliselt kobe. Sain seda näppude vahel mudida ja kruttida, no just selline mida olen otsinud. Võimalik paigaldada otse lenksu külge või ka munakale. Õnneks taipasin konkreetse toote viidet küsida ja sai see ka ära tellitud. Nagu ikka, kõik head asjad tsikli jaoks tulevad kas USAst või Austraaliast. Loodetavasti jõuab kohale enne kui lennuk väljub.

Sõiduvarustus sai ka uuendatud. Kuuver tsipa vaiksem, sõiduülikond õhulisem, terved kindad, Adventure sõidusaapad. 

 

Saabaste valik oli äärmiselt keeruline. Tegelikult oleksin hea meelega võtnud midagi lihtsamat, madalamat, mugavamat. Aga kui hakata lugema ja poodides kohapeal vaatamas käima ja siis veel foorumitest tagasisidet otsima, läheb valik nii kirjuks et ei saa kuidagi edasi. Lõpuks tegin valiku usaldusväärse kaubamärgi ja välimuse järgi. Suht lihtsalt käivad jalga ja jalast ära ka. Kuidas hingavad, seda saame teada juba reisil olles.

Jäänud on veel pisut ja seiklus jätkub!