Hüvasti Aafrika! Tere Araabia poolsaar! Mecca (Makkah)

Ikka veel ootame. Kuigi oleme terve päeva alates varahommikust oodanud, on praegused minutid kõige pikemad. Kuna meil on ühekordse sisenemisega Sudaani viisa ja lahkumise tempel on juba sees siis laeva mitte laskmisele on ainult üks alternatiiv- me jääme lihtsalt kai peale kõlkuma. Ühest küljest mitte just ahvatlev stsenaarium, teiselt poolt kindlasti ka ametnike jaoks mitte liiga mugav lahendus. Mõtteid keerleb peas igasuguseid.

Mööduvad selle reisi pikimad 40 minutit, mille järel purser välja ilmub ja rõõmsalt viipab- sõitke peale, mis passite! Uuuh! Tehtud! Sõidame autodekile ja seome rattad kinni.Oleme laevas, mootorid juba mürisevad, ramp on tõstetud ja alustame sõitu Saudi-Araabiasse! See ei ole lihtsalt mingi laevasõit. Isegi kui jätta kõrvale kogu see asjaajamise keerukus, Saudi viisa saamine jne .. siin on veel üks asi. Nimelt, Vihulamoto seekordne Aafrika seiklus on ametlikult läbi! Ja igati edukalt! Kõik mis sai planeeritud, ja lisaks veel palju muudki, on tehtud! Reisi, mis algas 2017 aasta juulis Kaplinnast, käigus on läbinud suur Aafrika manner! Me liigume uue kontinendi suunas! Hurraaa!

Laevasõidu algus ei ole just kõige sujuvam. Kolm puksiiri näevad kurja vaeva et väike praam avarast sadamaakvatooriumist vabasse vette aidata. Tundub et laeval ei toimi ükski manööverdamiseks mõeldud abi ja on ainult täiskäik edasi. Või siis mingi käik edasi. Igatahes kui saab juba otse edasi sõita siis ajab korstnast musta välja ja puksiirid, kel ootamatult enam kedagi nügida ei ole, panevad omavahel kõva pauguga ninapidi kokku.

Laev on kunagi Rootsist toodud, tuttavaid kirju täis. Hirmsal kombel hooldamata. Tõenäoliselt ei ole siin alates omanikuvahetusest mitte midagi hooldatud-remonditud. Koristatud ka mitte eriti. Kuna enamus horisontaalsetest pindadest on kohalike poolt hõivatud, võtame kajuti. Käime päris mitu tükki läbi enne kui leiame sellise mis enam-vähem sobib. Ühes pole vett, teises ventilatsiooni, kolmandas tilgub laest midagi jne. Lõpuks leiame sellise kus saab dushi all käia ja isegi jahutus vist toimib.

Üks “rootsiaegne” puhvet isegi töötab ja pakutakse lausa sooja sööki, täitsa hea on ka. Kohalike söömiskultuur on ainus mille peale isu kipub ära minema. Nii räpast rahvast ei ole ammu näinud. Kui seltskond on lõpetanud, on laua kõrval ja all konkreetne prügila. Riis, kastmed, kanakondid jne, kõik vedeleb. Mehed ise pühivad suud-käed puhtaks ja astuvad minema. Ja nii enam-vähem igas lauas. Mingi aja pärast koristab puhvetipidaja suurema sodi ära, peenem tallatakse lihtsalt vaiba sisse. Eks aja jooksul kõduneb ja tarakanid aitavad ka.

Ringi kolades avastame laeva köögi. Otsustame sisse piiluda. Juhtumisi on ka kapten kambüüsis. Teeb juttu, on Tallinnas käinud seoses ühe laeva toomisega Helsinkist. Mitte selle sama aga ühe teise. Köögis on mehed ja  lambad. Või on need kitsed? Suurt vahet pole, neid viimaseid ei ole kauaks.

Päev on olnud uimaselt närvesööv, keerame magama.

Hommikuks igatahes maa  ei pasta. Sõidame veel päris pikalt enne kui lõuna paiku hakkab midagi silmapiirile tekkima. Lõpuks on sadam näha. Mere poolt tundub päris kaasaegne. Nii ehitised kui puksiirid, kõik üsna edev. Sildumisel läheb jälle puksiiridega tantsuks.  Pisikese ro-ro praami otste kinnitamiseks kulub tubli tund, seda kahel puksiiril ja praamil endal. Vintside kasutamine tundub olevat tuumateadus. Aga olgu, igal maal omad kombed. 

Enne kui laevast välja saame tuleb mingi tablett alla neelata. Väidetavalt kõik kes Sudaanist Saudi Araabiasse sisenevad, peavad meningiidivastase preventatsiooni läbi tegema. Nii söödetaksegi kõikidele reisijatele tablett sisse.

Peame kiirelt tsiklid eest ära ajama kuna treilerite ja konteinerite maha vedamiseks puksiirautod juba ootavad. Vaadates nende sõidustiili siis meie tsiklitest sõidetaks tõenäoliselt lihtsalt üle. Kohe kui laevast välja saame kästakse meil ratastelt maha ronida. Ilmub välja mingi ninatark päkapikk ja nõuab tsikli võtmeid. No ma ei hakka kordama kuhu see päkapikk sai saadetud. Aga ta on järjekindel. Lubas politsei kutsuda. Lubasime tal koos politseiga tundmatuid paiku külastada. Eks enesekindlus oli ka üksjagu suurenenud kuna jalg oli juba Araabia poolsaarel korra maha käinud ja tagasi meid vaevalt enam Sudaani saadetakse, liiatigi ei ole meil sinna enam viisat, Saudisse on vähemalt mingisugunegi olemas. Aga see selleks. Päkapikk saab lõpuks aru et ülbitsemine ei aita.  Keegi laevameeskonnast tuleb ja selgitab et passikontrollini me ise sõita kindlasti ei saa. Kõik inimesed viiakse bussiga paar km eemal olevasse terminali ja kuna paberid ei ole veel korras siis peab tsiklitega sinna sõitma keegi spets firmast. Mis iganes, see vennike ei jaksa kindlasti meie ratastega sõita, toodagu mõni usaldusväärsem juht siis. Oh imet, tuuaksegi!. Teen mehele kiire eksami ja saab hakkama küll. Ronime bussi.

Passikontrollis läheb kiirelt, templid sisse ja suunatakse edasi, juba teisele poole väravaid, tsikleid ootama. Siin läheb aega. On lõunase palvuse aeg ja muidu ka vist lõuna. Või lihtsalt liiga palav aeg. Ootamiseks on igatahes konditsioneeriga ruum ja teisel pool teed on tasuta joogiautomaat. Lihtsalt jälle on vaja oodata.

Ca 3h pärast saame tsiklid kätte. Spetsialist on minu omal süüte sisse ja tuled peale jätnud, aku on tühi. Õnneks on mul akupank olemas ja laetud. Saame liikuma kui kell on ca viis õhtul. Isegi navi töötab! Tüürime linnast välja. Plaan on veel täna sõita nii kaugele kui jaksu on ja siis kusagil Mecca kandis öömajale jääda. Enne on vaja süüa. Linna servas on vägagi euroopalikud  kaubanduskeskused, samas ka kõikvõimalikud tuntud ja tundmatud restoranid-kiirtoidukohad. Valime ühe ja ..oh üllatust, isegi WIFI on olemas! Vot sulle tagurluse kantsi. Inimesed on peredega söömas. Naised ei ole sugugi üleni musta mähitud. Esmamulje on päris ok.

MECCA

Peale sööki hakkab juba videvikule kiskuma. Kuna Mecca on suht lähedal siis võtame suuna sinna. Ega me nii naiivsed muidugi ei ole, arvamaks et saame Antsuga käsikäes tiiru ümber musta tulba jalutada. Aga kuna otseselt meid keegi keelamas ei ole siis vaatame mis saab. Mecca suunas viib 5-realine kiirtee. Viidad näitavad järjest väiksemaid numbreid kuni meid peatab eravärvides politseiauto. Ületasin vist kiirust, väike värin on sees. Välja astub heas tujus, eeskujulikku inglise keelt kõnelev noormees. “Hei, te vist ei ole moslemid?” “Eee.. ei ole eriti jah…”. “Ma vaatasin jah, teil sellised numbrid et te vist ei ole 🙂 “. Selgitab pingevabalt, rahulikult et mittemoslemid Meccasse sõita ei tohi ja peame järgmisest viaduktist maha keerama. Nojah, mis seal ikka. Vähemalt proovisime. Noormees soovib head teed ja sõidab edasi. Mõni ninatark kindlasti soovitanuks meil väita et oleme moslemid ja läheme ikka asjapärast. Noh, seal on väikseid trikke veel, eraldamaks terad sõkaldest. Aga eks igaüks proovib ise ära kui on huvi ja võimalust. Meie siin peenviimistlema ei hakka ja oleme oma sooritusega niigi rahul.

Järgmise viaduktini on päris pikalt maad. Nüüd on ka viitadel juba kirjad mis juhatavad mittemoslemid paremale. Jutuks olnud viaduktil ootab meid tuttav auto. Kutt on meil siiski silma peal hoidnud ja seletab, kuhu me edasi peame sõitma et Ar-Riyadi sõita. Tema juhatatud teed mööda teeksime üle saja kilomeetrise ringi. Päris nii leplikud me ka ei ole. Noogutame, teeme näo et vaatame kaarti. Kui oleme veendunud et kutt on tagasi keeranud ja piisavalt kaugel, valime ristmikult meile sobivama tee. Sisuliselt Mecca ringtee. Neid seal päris mitu. Mis seal ikka, lähemale me ei saanud. Kaardilt saate meie teekonda sisse zuumides vaadata kui lähedale meil õnnestus jõuda.

Kui ringteel Meccale kõige lähemal oleme, paistab püha linna poolt mägede vahelt meeletult suur valgustatud  kellatorn meieni.  Hõõgub smaragdroheliselt mägede vahel. Tegemist on Makkah Royal Clock Tower`ga, mis on kõrgeim osa Abraj Al-Bait nimelises kompleksis. (foto internetist, Google otsingust)See on maailmas kõrguselt kolmas hoone (581.1m) ja muuhulgas on torni kelladel planeedi kõige suuremad sihverplaadid. Asub muidugi Mecca kesklinnas, otse Masjid al Haram-i kõrval. See on moshee, mille õuel on Kaaba. (foto jälle Google otsingust)Mis omakorda tähendab et me nägime  Mecca ikkagi oma silmaga  ära 🙂 . Mis seal salata, kuigi tegemist ei ole meie jaoks palverännakuga, oli reisi üks eesmärkidest ka kõikide moslemite püha linna näha. Mõningate asjakohaste mööndustega ehk küll aga saab öelda et tehtud!

Muide, kui olete tõsiusklik moslem ja plaanite oma usutunnistusekohast kohustuslikku reisi, siis booking.com aitab. Hinnatase on üllatavalt soodne, linnavaatega “King”- toa  eest tuleb välja käia 108€. Tegemist on 5* hotelliga. Reitingud on head, muuhulgas leiab toast  triikraua ja tualettpaberid. Ei hakka seekord arutlema teemal “kellele need viimased mõeldud on….”

 

Leave a Reply